Tatabánya egyik elődtelepülése, Óváros bányatelepének első római katolikus templomát a MÁK Rt. építtette 1912-ben Ullein József soproni építész tervei alapján. A neogót stílusban épült, háromhajós, 12 oszlopos, bazilika formájú templom az ötvenes években renováláson ,majd 1977-ben teljesen felújításon esett át. Ez utóbbi belsőépítészeti újító munkálatokkal Makovecz Imre Ybl-díjas építészt bízták meg, melynek következtében teljesen új oltárkialakítást kapott a templom.

Orgonája és belső akusztikai kiképzése hangversenyek rendezésére is alkalmassá teszi az épületet. A keresztelőmedencéje melletti húsvéti gyertyatartó Kopp Judit képzőművész munkája.

A templom mögött, a szentélyapszis alatt vannak eltemetve azok a lengyel apácák, akik 1948-ig a háborús időkben a betegellátásban segítettek, míg fel nem oszlatták a szerzetes- és apácarendeket.

Templom búcsúja: augusztus 20.